Jak správně pečovat o plavky

shutterstock_2174300255

Máte své oblíbené plavky, ve kterých se na pláži nebo koupališti cítíte naprosto božsky? Pokud ano, tak určitě chcete, aby vám vydržely co nejdéle, vypadaly skvěle a aby neztratily svůj tvar. Správná péče o plavky je jako péče o pleť – potřebuje jemnost, lásku a pár triků, o kterých možná ani nevíte. Pojďme se společně podívat na jednoduché a praktické tipy, jak udržet vaše plavky v top stavu!

 

1.    Po každém použití pěkně pod tekoucí vodu


Po návratu z pláže nebo koupaliště opláchněte plavky ve studené čisté vodě. Proč? Vlivem chloru, mořské soli, chemikálií ve vířivce a jiných nečistot ztrácí elastan svou pružnost, a plavky tak rychleji stárnou. Stačí je ale jen jemně promnout pod tekoucí vodou a hned bude lépe. Pomocí čistého ručníku potom z plavek vysajte přebytečnou vodu a nechte je uschnout třeba položené na věšáku. Rada od zkušených plavců: dejte plavkám studenou sprchu hned, když vylezete z vody. Poděkují vám.

 

2.    Když prát, tak v ruce

shutterstock_2272260633

Plavky jsou citlivky. Proto je, když dojde na praní, perte ručně a velmi jemným pracím prostředkem. Nepoužívejte agresivní prací prášky, mohly by jim totiž ublížit. Vystačíte si s troškou jemného pracího gelu, který je speciálně určený pro jemné prádlo.

Hodit je do pračky můžete samozřejmě také. Vlastně byste měli. Alespoň jednou, dvakrát za sezónu, abyste odstranili i ty odolnější nečistoty, jako jsou řasy, pot nebo opalovací krém, který zanechává žluté skvrny. Vložte je do sáčku na spodní prádlo a zvolte velice šetrný program do 30-40°C.

TIP: Plavky neždímejte kroutivým pohybem. Vodu jemně vymačkejte nebo vysajte ručníkem.

 

3.    Na aviváž raději zapomeňte


S aviváží se plavky nekamarádí. Může totiž rozleptat elastická vlákna, a plavky tak ztratí svou pružnost nebo tloušťku materiálu. Aviváž si nechte spíš pro ručníky.

 

Vyberte si z naší nabídky moderních plavek, které jsou navržené tak, aby vyhovovaly stylu a tvaru každé ženy.

 

4.    Sucho ano, slunce ne


Plavky sušte ve stínu a na vzduchu. Určitě ne na přímém sluníčku nebo na kovovém radiátoru. Přímé sluníčko může způsobit vyblednutí barev a oslabit materiál. Na radiátoru by se mohly obarvit od rzi. A sušička? Ta je absolutně tabu. Horko z ní je pro plavky jako den v pekle. Najděte jim klidné místo, kde mohou uschnout a zároveň si odpočinout.

 

5.    Nechte plavky dýchat


Skladujte plavky na suchém místě mimo přímé slunce. Potřebují dýchat, takže zapomeňte na igelitové pytle, ty jsou spíš na svačiny. Ideální je lehký látkový sáček. Nebo plavky nechte jen volně ležet v šuplíku.

 

 

6.    Opalovák zabiják

shutterstock_2456561045


Krém na opalování je skvělou ochranou pro vaši pokožku, ale nepřítel pro vaše plavky. Snažte se minimalizovat kontakt plavek s opalovacími krémy, oleji a další kosmetikou. Krém na opalování aplikujte a nechte pořádně vstřebat, než se oblečete. Během dne u vody potom dávejte pozor, abyste se vám krém neobtiskl na plavky. Zažloutlé skvrny se velmi těžko odstraňují.

 

 

Co určitě nedělat?


Stalo se to už každému z nás. Plavky srolované v ručníku a do večera zapomenuté v tašce. To jim ale vůbec nesvědčí. Podporuje to totiž působení chlóru a množení bakterií.
Nikdy, nikdy, nikdy plavky nežehlete! Mohl by to být jejich konec.
Zapomeňte na sušičku.
Ani sauna plavkám nesvědčí. Odložte proto plavky a vydejte se relaxovat spíše v ručníku.
 

A to je vše! Správná péče o plavky není žádná velká věda. Stačí je pravidelně oplachovat, prát v ruce a vyhnout se tomu, co jim škodí. Když se o své plavky budete starat s láskou, budou vám to dlouho oplácet a vy v nich budete vypadat skvěle po nejednu celou sezónu.

Zpět do obchodu